or Connect
TheCatSite.com › Forums › Our Feline Companions › Cat Nutrition › SURVEY: How much are you spending per cat per day?
New Posts  All Forums:Forum Nav:

SURVEY: How much are you spending per cat per day?

post #1 of 28
Thread Starter 

This will probably be easier math-wise for people who feed canned or raw - but I'm interested in all perspectives including those who feed dry.  How much do you spend per cat per day? 

 

As it stands right now - based on a 30 day month - I am spending $.74 per cat per day.

 

3 cans per day x 30 days = 90 cans

60 cans (2 meals/day) Sophistacat at .36 per can = 21.60

30 cans (1 meal/day) high end grain-free at avg price 1.50 per can = 45.00

21.60+45.00=66.60 (total spent per month)

66.60/30 days = 2.22 per day for 3 cats

2.22/3 cats = .74 per day per cat

 

However, Sophistacat is by-product based and that's why it's dirt cheap.  I am trying to transition away from this for health and nutrition reasons and am trying to figure out what a reasonable amount is so I don't overpay for grain-free online.  I currently have an order in my cart at PFD for a couple brands of 95% foods and the cost with shipping is 1.14 per cat per day.  That seems okay but I'm not sure and it also doesn't include any Wellness which would skew the price up.  I've mostly been a "stop by Petsmart and pick up a 1-week supply on my way home" cat food shopper so I'm interested in buying bulk/online/deals to cut costs (vs. buying in-store, not vs. what I pay now obviously) and need some perspective.

post #2 of 28

Canned, dry and some raw roughly 45 cents per cat per day

post #3 of 28
€1.09 / €1.16 a can (grain-free, free shipping) = $1.42 / $1.51 x 2 = $2.84 / $3.02 a day per cat (2), plus prescription dry in varying amounts.
post #4 of 28
I'd rather not know at all. It's hard to figure out b/c each cat eats varying amounts of dry food & canned food. Fafeena's on K/D for renal failure, so her food is much more expensive.
post #5 of 28
Quote:
Originally Posted by white cat lover View Post

I'd rather not know at all...

 

 

That is EXACTLY what I was thinking...   dizzy.gif

 

I have 5 Kitties inside, plus 4 to 6 Ferals outside... really don't want to think about the cost.

But, I love them all, and want them to be as Happy and Healthy as possible, so it is worth it!    rub.gif

 

I do know that I am saving a lot of money by using PFD and AutoShip for everyone's cans and the GF Dry,

and I buy 4Health Dry for the Ferals' breakfast at Tractor Supply (15 lbs for $19.99.)

 

 

 

post #6 of 28
Going all frankerprey/raw, $1.52/day/cat..... Used to be for Bugsy and Hope $5/day each (canned), plus prescription dry, plus Lucky's food, plus tons of vet bills laughing02.gif
It can be done cheaper - I am picky on the meat quality, and a buy a lot out of town....
post #7 of 28

$0.33 per cat each day.  I feed prey model raw, and try to keep the cost under $2.00 a pound - I feed beef cheek, beef heart, beef liver, beef kidney, chicken gizzards, chicken heart, whole fryer chickens, chicken liver, pork shoulder, and turkey meat.  Occasionally I'll get something more expensive like duck for a bit of extra variety.

post #8 of 28
Right now I'm feeding almost all canned (Friskies anon.gif), and some raw. The 13 ounce cans of Friskies cost about a dollar each. The 21 cats are eating 8-9 cans a day. Plus one or 2 5.5 ounce cans split between the older cats. And I give about 8 ounces of raw at dinnertime. I use various brands of commecial raw plus some regular meats, I try to keep it around $4 a pound. So about $9 in big cans, about $1 in small cans, and about $2 in raw. $12 a day divided by 21 cats. . .about 57 cents per cat per day. I may be able to phase out the commercial raw and buy cheaper meats, and replace more of the canned with raw. That could bring the price down a bit.

I do feed some dry food. Mostly on days that I won't be home to dole out the cans. The dry food (several brands mixed) averages about $1.50 a pound. I have never figured out how much dry food they eat each. But if you go by the bag's feeding recommendations, somewhere between 1/2 cup and one cup. Usually there are 4 cups of kibble in a pound. So if I were feeding all dry, they would collectively eat about 16 cups (4 pounds) a day. So that would be about $6 a day, about 28 cents per cat. Half the price of feeding canned food. But I know the moisture is important. And it's cheaper than fixing urinary and kidney problems.

And the ferals. I keep an autofeeder full for them, Cat Chow and Purina ONE mixed. Let's say about a dollar a pound. It seems like I put about a pound out every day, plus one 5.5 ounce can of store brand food, about 35 cents. I have 4 regular ferals but I have no idea how many other cats (or other critters!) come in for a snack. So I can't say how much per cat. But $1.35 a day.

Don't make me add that all up! Yikes. Plus litter. . .
Edited by Willowy - 3/14/12 at 4:40pm
post #9 of 28
I feed raw now. My cost is coming down, but is around $5 a pound (including shipping for stuff I don't buy myself and supplements) currently. They need approximately 2 pounds a day. So 8 cats, that's $1.25 per day per cat. That's less than the $1.50 I was spending per cat daily when I was feeding canned.
post #10 of 28
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by white cat lover View Post

I'd rather not know at all. It's hard to figure out b/c each cat eats varying amounts of dry food & canned food. 
Quote:
Originally Posted by SevenWonders View Post

 

That is EXACTLY what I was thinking...   dizzy.gif


No need to answer if you don't want to figure it out/don't want to share!  wavey.gif  Just wanted to get an idea so I could figure out what's a good deal and what isn't.  

 

Seems to be around 1.30-1.50 per day for most folks, so I think 1.14 is a good deal, especially considering 2 of the cases are EVO 95%.  I'll go ahead & place my order!

post #11 of 28

On dry/canned, roughly 70 cents a day for my one kitty.

 

On raw, generally it will end up being about the same, depending on the proteins I buy... chicken is of course the cheapest but something like quail or rabbit is a bit more expensive. But still, it won't be too much more.

post #12 of 28

Not sure but they are fed more than me and the dog.

Two kinds of dry to choose from

A tablespoon of can but it takes two cans and a baby food for breakfast(can food time)

They have a plate of smart balance vegetable oil set out for their omega3 fix and hair balls

post #13 of 28

I feed all raw. About $0.81 per cat per day. 

post #14 of 28

 

I'd rather not know at all. It's hard to figure out b/c each cat eats varying amounts of dry food & canned food. Fafeena's on K/D for renal failure, so her food is much more expensive.
<><><><><><>

LOL

Exactly what my husband said when I saw the thread and read it to him.

 

Mods - this thread should really be deleted don't you think!!    laughing02.gif   Just kidding. LOL

 

Also a comment on the better quality, more expensive food, and raw foods - in addition to saving on vet costs, I'd say you could also be saving on things like Litter because the food waste becomes less?  I don't know, just a thought. smile.gif

 

 

 

 

post #15 of 28
Quote:
Originally Posted by GloriaJH View Post


Also a comment on the better quality, more expensive food, and raw foods - in addition to saving on vet costs, I'd say you could also be saving on things like Litter because the food waste becomes less?  I don't know, just a thought. smile.gif




Not exactly.... they are peeing like firetrucks laughing02.gif
Poop on the on the other hand..... very little I suppose if anyone had costs with home deodorizing sprays.... yeah - no need for that expense anymore flail.gif
post #16 of 28
Quote:
Originally Posted by Carolina View Post

Not exactly.... they are peeing like firetrucks laughing02.gif
Poop on the on the other hand..... very little I suppose if anyone had costs with home deodorizing sprays.... yeah - no need for that expense anymore flail.gif

Well, I added so much water to their canned food that mine are peeing less on raw. They're still peeing a lot, but I am saving on litter. The LACK of poop volume is crazy! laughing02.gif
post #17 of 28
Thread Starter 

Just wanted to say I hope I didn't offend anyone with this question.  It's the opposite of mandatory - no one has to answer if you don't feel comfortable.  I felt like a per cat per day was a useful statistic to measure by so I wanted to get some input.  I've been astounded by the varying answers, especially some of the 100% raw feeders.  So thanks everyone!

post #18 of 28
Quote:
Originally Posted by Carolina View Post


Not exactly.... they are peeing like firetrucks laughing02.gif
Poop on the on the other hand..... very little I suppose if anyone had costs with home deodorizing sprays.... yeah - no need for that expense anymore flail.gif

That's funny. Love your analogy. laughing02.gif  Peeing is a good thing. smile.gif

 

 

post #19 of 28
Quote:
Originally Posted by parsleysage View Post

Just wanted to say I hope I didn't offend anyone with this question.  It's the opposite of mandatory - no one has to answer if you don't feel comfortable.  I felt like a per cat per day was a useful statistic to measure by so I wanted to get some input.  I've been astounded by the varying answers, especially some of the 100% raw feeders.  So thanks everyone!



laughing02.gif

no offense taken - I was just kidding because I, for one, try not to think about the costs of caring for 15 cats - I think we're looking at around $800-900 a month, and that's the stuff I can find a receipt for.  smile.gif  That takes care of any Social Security "income" I get a month. ugh!   smile.gif

 

In fact, the information IS very interesting.

post #20 of 28
I would say around 85 cents a day per cat
post #21 of 28

It doesn't look like I can edit my previous post so here goes:

 

Just want to note, part of the reason it is $0.33 a day for me, is because I am able to buy meat in bulk (my new best friend is Cash & Carry as well as Safeway!).  I have a cat food freezer, and fill it up each month, I go through a lot of food with 31 cats to feed raw!

 

I am thinking that this price comparison is just for food.  But...

 

Litter total = $30 a month (wood stove pellets and non-clumping clay litter)

 

Toys: $6 a month roughly

 

Other (pre/probiotics, digestive enzymes, lysine, DE): $20 a month

 

Vet care: if I were to average it out, maybe it would be $20 a month?  Mine very rarely have heath problems.  I do minimal vaccines, natural flea control (use DE), and all their s/n surgeries were free through a place that does feral/barn/free roaming cats at no cost if you have the cat eartipped. 

 

                                                                                                                          

 

$0.41 a day if all other care is included (food, litter, toys, "other", vet care).

post #22 of 28
I think my cost of feeding raw will always be higher than some, because I like to buy organic meat when possible, and grass-fed/free range stuff when possible. agree.gif
post #23 of 28
Quote:
Originally Posted by LDG View Post

I think my cost of feeding raw will always be higher than some, because I like to buy organic meat when possible, and grass-fed/free range stuff when possible. agree.gif

yeah.gif same here....
post #24 of 28
Quote:
Originally Posted by Draco View Post

I would say around 85 cents a day per cat

for what Draco?
post #25 of 28

About .70 per day, raw

post #26 of 28
Quote:
Originally Posted by parsleysage View Post

This will probably be easier math-wise for people who feed canned or raw - but I'm interested in all perspectives including those who feed dry.  How much do you spend per cat per day? 

 

As it stands right now - based on a 30 day month - I am spending $.74 per cat per day.

 

3 cans per day x 30 days = 90 cans

60 cans (2 meals/day) Sophistacat at .36 per can = 21.60

30 cans (1 meal/day) high end grain-free at avg price 1.50 per can = 45.00

21.60+45.00=66.60 (total spent per month)

66.60/30 days = 2.22 per day for 3 cats

2.22/3 cats = .74 per day per cat

 

 


I had to quote this so I could kind of use your same formula agree.gif I've never calculated this before but this is a pretty close guestimate.  The kibble is harder to estimate but I know how much I use per month. I free feed kibble. My 4 indoor only cats get 2 3.5oz cans per day of wet and the feral cat that lives in my garage gets 3 cans per day. I also free feed the feral cat dry kibble in addition to her wet.

 

11 cans per day x 30 days = 333 cans

(I can't give an exact here because I mix brands of premium foods but I'll base this on my primary wet of Nutro Natural Choice)

11 cans per day of Nutro Natural Choice plus other high end, premium foods at $1.35/can = $14.85 per day or $445.50 per month

Nutro Max kibble = $1.00 per day or $30 per month

$445 + 30 = $475 per month

475/30 = $15.83 per day for 5 cats

$15.83/5 = $3.16 per cat per day

 

This does not include treats like feline Greenies and other toys etc.  I can't even begin to calculate my litter costs.  My dogs are less expensive to feed but eat more expensive treats.  I won't even go into what my horse eats biggrin.gif

 

 

post #27 of 28
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by NutroMike View Post

I won't even go into what my horse eats biggrin.gif

 

 



Oh Mike - feeding horses has got to be one of the most expensive endeavors ever undertaken by mankind!!!!  laughing02.gif   And on top of feeding cats & dogs - you're a saint!

post #28 of 28

Does in food meds count too?

 

 I have 3 cats so aprrox $2.00 a day per cat between 3 cans of wellness wet and the dry food I feed. I figured .75 cents per day per cat for dry food. Wild guess as I am not sure.

 

Charlie (Babykins) the feral kitten we took in is on a ton of meds for a mysterious cough we can't seem to cure even after a month, So he is now on Doxycycline for 10days and Panacur for 10 days plus extra lysine so his cost per feeding is a little more if you count his additives.

 

Oh I forgot to count the squirt of Lysine the others get in their wet as well but I think that cost is not worth counting as it is pretty cheap to give.

New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cat Nutrition
TheCatSite.com › Forums › Our Feline Companions › Cat Nutrition › SURVEY: How much are you spending per cat per day?