TheCatSite.com › Forums › General Forums › The Cat Lounge › Groceries - what do you spend?
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Groceries - what do you spend?

post #1 of 28
Thread Starter 
Hubby and I have been keeping track of our grocery bills and I am rather curious as to what other people spend on groceries.

We seem to average about $500/month for two people. That includes food, vitamins, cat food, cleaning supplies, beer, basically anything we buy at the grocery store. I think that part of the reason that the bill is so high is that we eat a ton of produce, we drink soymilk, and take quite a few vitamins.

What does your monthly grocery bill look like?
post #2 of 28
For me and the BF we probably easily spend $400 a month. But that's only if we're very careful. I've come to realize that making grocery lists is the only way to go. Otherwise I'll end up buying everything in the store! And, never go to the grocery store when you're hungry...baaad idea, .
post #3 of 28
I'm guessing it's about $500 to $600 per month for just me and the three kitties. However, I spend approximately $150/month on prescription cat food, which is included in that estimate. I'm including everything; food, cleaning products, cat litter, paper products, and the occasional clothing purchase, such as socks, and all of the other miscellaneous items that manage to find their way into my shopping basket, lol!
post #4 of 28
I spend $300.00 a month for just myself. That includes paper products, cleaning supplies, pharmacy supplies like vitamins and bath soap, and cat litter.
post #5 of 28
400 per month easy.
post #6 of 28
I'm not sure but I stocked up Friday at the grocery stores and my total for Sams Club, Walmart (groceries mostly), gas and Lowes was about $250. Not including my dog food or cat food. I tend to make big pots of food and eat it for several days so I expect I save money there.
post #7 of 28
I buy for me and hubby. We do about 400$ to 500$ a month for 2 adults. I live close to Boston so things are a bit more expensive here. Gone are the days I had Back in Wisconsin when I could get a 2 liter bottle of soda for 99 cents. Its $1.65 here. A gallon of milk runs $3.50 to 4$. And you think that sea food would be cheeper on the coast? Wrong. Just more availible. Thats my 2 cents worth.
post #8 of 28
Rough -- very rough -- estimate including cat supplies/food -- probably about $800 for two humans and two cats. The humans eat little processed food, and willingly spend more on groceries rather than eating out a lot.
post #9 of 28
We spend around $1000. That is Dh, me 18 year old daughter, 12 year old son, 5 year old daughter. 2 dogs and 3 cats.
post #10 of 28
WOW....

We are a family of 4....2 adults, 13yr old and 9yr old.

We spend less than $300/mo on groceries. (only groceries....includes hygiene and cleaning supplies....no meds, no pet food)

We eat cheap, and shop around. I buy things on sale, in bulk, in season, half price rack for my bread, etc. We do eat healthy, but cheap
post #11 of 28
Quote:
Originally Posted by rapunzel47 View Post
Rough -- very rough -- estimate including cat supplies/food -- probably about $800 for two humans and two cats. The humans eat little processed food, and willingly spend more on groceries rather than eating out a lot.
We are about the same her Fran.
post #12 of 28
I would say right around $250 for 2 humans and 2 cats.
post #13 of 28
We spend about $250-$300 a month for two people including cat food, medication and such.

If we have to we can drop to $35 a week, but I prefer not to if at all possible because it's alot of sacrifices. We existed on less than $200 for years though while DH was finishing school.
post #14 of 28
Quote:
Originally Posted by Pookie-poo View Post
I'm guessing it's about $500 to $600 per month for just me and the three kitties.

Yes, that's about what I spend for me and 2 cats.

That includes cat litter ($40.00 per month); cat food; cleaning supplies; bath/shower supplies such as shampoo, hand soap, shower gel; lactaid milk ($60.00 per month); home delivery ($22.00 per month).

The price is more if I have to restock my pantry with things such as rice, staple canned stuff like tomatoes, spices, sauces etc.
post #15 of 28
For 4 adults, 3 dogs and 4 cats we spend around 900.00 a month. That includes all the sundries like paper products, and cleaning supplies. We also go to the local butcher for almost all our meat, it's a little spendy but the quality just totally outshines anything we can get at the market and the service is awesome. They all know our names and greet us with a smile every time we go in. It's pretty nice.
post #16 of 28
I generally try to stay below $ 150 for myself.. and add another $50-$75 to that for the cats.
I buy a lot of sale items and look for bargins, however the cats don't understand the meaning of "hey this cat food is on sale". They all have a favorite and that is what they eat, no bargin brands for them...
post #17 of 28
I really have to say wow. The range at which has been discussed in this thread is astonishing to me.

I really thought that the #'s would be lower, especially in this time of poor economy....

But, what we're not seeing, is cost of living where the posters live. I think my grocery costs are less than X locations.....Luckily, I do not live in a town where things are overly expensive.... most are cheaper than in the nearby city.
post #18 of 28
Between £50-£60 per week ($85-$97)

That doesn't include catfood or litter either
post #19 of 28
Quote:
Originally Posted by Snake_Lady View Post
I really have to say wow. The range at which has been discussed in this thread is astonishing to me.

I really thought that the #'s would be lower, especially in this time of poor economy....

But, what we're not seeing, is cost of living where the posters live. I think my grocery costs are less than X locations.....Luckily, I do not live in a town where things are overly expensive.... most are cheaper than in the nearby city.
Exactly, if I lived in another area my costs would most likely be below $100. As I mention in another thread living in a tourist area has some draw-backs and this is one of them. The prices get jacked up from May-October to catch the extra tourist bucks. Most stores depend on the extra income they make during this time to ride throw the winter on. The prices do start going down in the fall but they will never be as low as a non-tourist region.

However, I love living were I do, it's such a pretty area all year round and I guess it is one of those take the good with the bad sistuation.
post #20 of 28
Quote:
Originally Posted by tierre0 View Post
Exactly, if I lived in another area my costs would most likely be below $100. As I mention in another thread living in a tourist area has some draw-backs and this is one of them. The prices get jacked up from May-October to catch the extra tourist bucks. Most stores depend on the extra income they make during this time to ride throw the winter on. The prices do start going down in the fall but they will never be as low as a non-tourist region.

However, I love living were I do, it's such a pretty area all year round and I guess it is one of those take the good with the bad sistuation.
A friend of mine lives in Manitouwadge.... groceries are expensive there too. While not a tourist town, it's way out of the way, in the middle of nowhere so things are at least double what I pay here...(while I was there, I went and bought the groceries for a homecooked meal that I make....it was pricey)
post #21 of 28
I shop online and save a bunch
post #22 of 28
Quote:
Originally Posted by Snake_Lady View Post
I really have to say wow. The range at which has been discussed in this thread is astonishing to me.

I really thought that the #'s would be lower, especially in this time of poor economy....

But, what we're not seeing, is cost of living where the posters live. I think my grocery costs are less than X locations.....Luckily, I do not live in a town where things are overly expensive.... most are cheaper than in the nearby city.
The cost of living where I am is high. It's not the highest in Canada like you would see in Toronto, Vancouver or Calgary, but it's up there.
post #23 of 28
For one person I average $350-$450/mn. Occasionally I have a cheap month due to good prior stocking up.

I tinkered and tinkered...Just to get to $330 takes an enormous amount of work and usually failure. Certain things I won't compromise. I have however, reduced my 'eating out' budget. Once I did that, my grocery budget went way up. It's a trade off.

I'm including just food. I do separate pet food runs and usually buy household products at Target in lumps.
post #24 of 28
I would guess about $2-300 per month on average for 2 people. I don't budget, so it can vary quite a bit. We don't go to the grocery store every week...except maybe to pick up some bread/lunch meat for lunches. If we go every other week, I would say our bill is probably under $100. However, if it's been a while since we've made a good trip (not just to pick up odds and ends), we can spend $200 or so stocking up on staples. Every couple of months we make a trip to Costco, which is where things can get pricey. But, what we buy there lasts us a while.

I typically don't buy cat food, litter, bath/beauty products, etc. at the grocery store, so I don't include that amount, although those costs are more sporadic than regular.

We buy in bulk whenever we can, which saves us money, especially on meat. I'm also a bargain hunter and am willing to pass something up if it's ridiculously expensive!
post #25 of 28
We spend about $100 a week for 2 adults, and 2 cats. I admit I use very few coupons, and buy a lot of "premium" groceries, including organic meats and veggies. I have really cut down on pre-made and frozen foods, and that also puts the bill up a fair amount. Also, groceries in Edmonton are much more expensive than they were when I was in Toronto, especially dairy, fruits and veggies, chicken, and dry food items (cereals, pastas, lipton sidekicks etc.). Not surprisingly, beef is relatively inexpensive here and quite delicious, so I eat more red meat than I did before coming out west - this is certainly not a "good" thing, but again, is quite delicious. We also order in about once per week (Im a pizza addict) and go out to a less expensive restaurant about once or twice per month.
post #26 of 28
We spend about $60 a week on human food.
$10 a week on rat food (veggies and actual food)
And about $30/2 weeks for cat food.
post #27 of 28
I try to budget everything since $ is tight. If I need to go to the grocery store, I make a list and stick to it...and while I'm shopping, I write down the cost of everything so I can keep track. I clip coupons and carpool to the store with my sister kimmy normally.

Normally I spend about $150 on groceries for me (a little more or a little less depending on what staples I have already and if I need toilet paper, paper towels,etc.) Some months It may be a little more but I try to keep it around that range...I cook a lot at home becaues it's healthier/cheper. I spend about $75 a month on the pets needs. I have a german shepherd puppy, 3 cats, and several fish tanks (fish supplies,cat & dog food, heartworm/flea/tick prevenative/ cat litter/etc. I'm stocked up for the next year on heartworm and flea/tick prevenative as well as my fish tank needs so I'm just figuring that into the picture overall....the only thing I buy monthly is pet food and cat litter). My medicine is about $100 a month with health insurance and generics (sometimes my doctor gives me free samples of my prescriptions, so I don't have to pay as much to get them filled). So about a total of $325 depending on the month. (Sales tax in Memphis is around 9.25% depending on what you buy, so it's pretty high).
post #28 of 28
I'm not exactly sure, since I don't handle the finances, but for 1 adult and 3 cats, I'd say it's roughly $150/month? Maybe less, maybe more. That's including most cat supplies. That does not include my prescription meds (I've got a whole buttload of those ) and it doesn't include Pirate's meds. My prescriptions are over $100/month easy. I haven't bought cat food for a long time, since I got 2 huge bags for free a while ago (the food is crap, so it'll have to change once it's gone), so as soon as that is gone, it should go up. I buy lots of store brand if possible, but since I try to get natural or organic foods, it's kinda high.
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: The Cat Lounge
TheCatSite.com › Forums › General Forums › The Cat Lounge › Groceries - what do you spend?