TheCatSite.com › Forums › Our Feline Companions › Cat Nutrition › Cheaper sourses for Innova EVO.
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Cheaper sourses for Innova EVO.

post #1 of 24
Thread Starter 
I currently live in St paul MN, in highland village, the closest place near me that sells Innova EVO dry is Chuck and dons pet food outlit in bloomenten. Trouble is its like $20 for a med size bag, that lasts them like a month or so. Does anyone know where I could buy Innova EVO for cheaper, I heard online its like 14.99 or less but when I brought it up with one of my friends, he stated it ends up costing just as much with shipping tax,ect.

Anyone know a cheap online/ or store sourse for Innova EVO cat food?
post #2 of 24
Have you checked buying it over at Amazon? They do seem to have better shipping prices.
post #3 of 24
A 6.6 lb bag is 16.14 plus shipping.....shipping is 8.47

a 2.2 lb bag is 6.19 plus shipping....shipping is 6.42

Or you could just buy a bigger bag that lasts longer so you don't have to buy it quite as ofter.

a 15.4 lb bag costs 34.19 and shipping is 10.17
And that bag should last longer.
post #4 of 24
I just found a list of places that say they sale this close to you. Well at least thats what the website says but I don't live there so I have no idea if its correct.

It says in Bloominton There is a Pet Supplies Plus there that sales Evo.

A place called Dog Days in St. Paul says they carry it.

Blue Sky Kennel and grooming in St Paul

The shaggy dog in West St Paul

Twin Cities Reptiles in St Paul

Plus quite a bit more but I am unsure ehats close to you. If you PM me I will send you the list.
post #5 of 24
Thread Starter 
Evo is the kind I'm looking for, not Innova in the red bag. Twin cities reptiles carries wet Innova.
post #6 of 24
Yeah I thought the ones at least in my first post were the prices for the evo online. As for the list well I don't know which varitey each place sales but thats what pulled up when I looked on their site. Plus I notice a bag change with the Evo.
post #7 of 24
petfood direct often has coupons for shipping and off the $$ ... I just decided to mix two foods to keep $$ down
post #8 of 24
Also Pet Food Direct sales pet foods on Amazon and Amazon has a lower shipping scale.
post #9 of 24
my sister shops at a place called Pet Stuff in minnetonka. i don't know if they carry evo though. wellness was $16.99, which is expensive but cheaper than pet food direct, even with a 20% coupon.
post #10 of 24
http://www.qualitypet.net/index.asp?...TS&Category=37

I don't know what size bag you were getting for $20, but if it is the 6.6 lb one, it is cheaper here, plus free delivery.
post #11 of 24
Can I ask a personal question? How much do some of you end up paying on a monthly basis for cat food?
post #12 of 24
I recently switched both of my cats to mostly wet diet.
So these days its about $40 for two cats for wet food and about $9 for dry food bag, that lasts about 1-2 months.
post #13 of 24
well Kandie( for raw canned and supplements ran about 50-60 a month

Zoey runs about 20-30

My dog Gigi runs about 45
post #14 of 24
kittylover77

Then I'm doing some then terribly wrong. I spent about 50-60$ last month and I'm almost out and worse I only have one cat.
post #15 of 24
Quote:
Originally Posted by Kisabre View Post
kittylover77

Then I'm doing some then terribly wrong. I spent about 50-60$ last month and I'm almost out and worse I only have one cat.
What are you feeding???

is your cat a kitten or adult and how much does it weigh..???
post #16 of 24
Sharky

He's an adult and he weighs between 10 - 12 pounds. And he’s mostly eating Wellness and some Merricks and some dry occasionally (Chicken soup for the cat lover’s soul). However, I'm going to completely stop giving him dry this month and he's doesn't like dry anyway.
post #17 of 24
Panther Pride

I’ve been searching the internet and still haven’t found any low-cost Innova EVO dry especially with the shipping cost.
post #18 of 24
Quote:
Originally Posted by Kisabre View Post
Sharky

He's an adult and he weighs between 10 - 12 pounds. And he’s mostly eating Wellness and some Merricks and some dry occasionally (Chicken soup for the cat lover’s soul). However, I'm going to completely stop giving him dry this month and he's doesn't like dry anyway.
ahh that explains it /.... Wellness canned for 12-13 oz cans runs about 1.75 a can and I would guess you use about that much a day
post #19 of 24
Quote:
Originally Posted by Kisabre View Post
kittylover77

Then I'm doing some then terribly wrong. I spent about 50-60$ last month and I'm almost out and worse I only have one cat.
I am on a tight budget so I save money by buying large cans (13oz).
I buy innova, california natural, evo, pet guard, and eagle pack wet. All those cans are $1.39. So I get 30 of those a month, and my girls share one a day (I refrigerate the rest).
Then I buy one bag of California Natural (Chicken & Rice or Herring & Sweet Potato), that runs $8.50, I use it when I can't do wet feedings.

Shop around, and see which stores carry the food you like to buy, the cheapest. Large cans definitely save me lots of money.
post #20 of 24
Quote:
Originally Posted by sharky View Post
ahh that explains it /.... Wellness canned for 12-13 oz cans runs about 1.75 a can and I would guess you use about that much a day
Exactly. I think I may look into a way to cut down my expenses for cat food.
post #21 of 24
Quote:
Originally Posted by kittylover77 View Post
I am on a tight budget so I save money by buying large cans (13oz).
I buy innova, california natural, evo, pet guard, and eagle pack wet. All those cans are $1.39. So I get 30 of those a month, and my girls share one a day (I refrigerate the rest).
Then I buy one bag of California Natural (Chicken & Rice or Herring & Sweet Potato), that runs $8.50, I use it when I can't do wet feedings.

Shop around, and see which stores carry the food you like to buy, the cheapest. Large cans definitely save me lots of money.
Thanks Kittylover77. I’m going to have to try that out. And I was going to ask panther pride if she would buy another brand that’s also of good quality but a little less in cost. So, are you?
post #22 of 24
Kisabre: I spend about 20.00 (roughly) a month in dry food. Thats buying the 4 lb bags. Either this payday or the next I an gonna by a 16 lb bag so that will stretch a ways before buying more. The dry I feed is TimberWolf and I free feed that durning the day.

I spend about 15.00 a month in wet food. 2 feedings a day of that and one can lasts 2 days. That one is Eagle Pack about .93 a can.
post #23 of 24
Thread Starter 
No, I love Bindi too much, But I will try Amazon or the other places you guys listed , Maybe I could over the summer switch Bindi to a raw diet other the Natures varity, he only eats it with tuna juice and I dont like giving him tuna like that, I'm getting a somali kitten, a playmate for Bindi this summer who up until now has had only Tom a 15 year old for a playmate and I want Bindi and the new cat to eat a raw diet.
post #24 of 24
I spend $150 a month on cat food. this is down by making my own "wet" food. I am trying to find a good source for Cal Natural dry, right now I pay as much for shipping as the bag costs. That is rediculous. I live in the middle of nowhere and cannot find a retail store withing 3 hours of me.

If I fed only the premium canned instead of homemade it would cost me $500 a month for cat food. I have seven large cats. My smallest is 12 pounds.
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: Cat Nutrition
TheCatSite.com › Forums › Our Feline Companions › Cat Nutrition › Cheaper sourses for Innova EVO.