TheCatSite.com › Forums › General Forums › The Cat Lounge › Curious: Cost of Living where you are (grocery/gas)
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Curious: Cost of Living where you are (grocery/gas)

post #1 of 25
Thread Starter 
Another cost of living question. Feel free to add on any other items I tried to stick with the items that pretty much everyone may buy.

How much are the following standard household items:

Bread: $1.47 for white $1.69 for whole wheat
Milk: $4.29 per 4L
Toilet Paper: $4.99 per 24 roll of 2ply (no name brand) or 0.99 per 4pk.

Gas: 0.795 per Litre
Bus Fare/Transit: $2.50 (neighbouring city, my town does not have transit)

Taxi: $6 anywhere in town
post #2 of 25
Bread: Same, depending on brand.
Milk: About $3.97 per gallon. We buy Braum's brand though, and it cost more than grocery store brands.
Toilet Paper: $5.99-6.99 for a 24 roll pack We tend to get the Angel Soft or Quilted Northern brands depending on what's on sale when.

Gas: $1.69-$1.79 per gallon for regular unleaded. Premium and super cost more, obviously. Regular is usually 10% corn ethanol, if not the gas station will charge and extra .10 cents per gal.

No bus or form of public transit. There is a taxi service for those that are handicapped or disabled. I can't remember what it costs or if it's free.

*Braum's is a small chain of fastfood/ice cream and grocery stores that owns it's own dairy farms and only operates/exists in a few southern midwest states. They have high quality dairy products, including ice cream, and some of their own brands of food that they sell in their stores.
post #3 of 25
Gas is $1.95-$2.20/ gallon or .51-.58/L
Milk, I have no idea. I'm guessing its $4 plus or minus 30 cents.
Bread, that's another one I don't know.

Toilet paper, I bought some at the grocery store last night for $9.50 for 12 quilted 2ply double rolls.
Bus fare is $1.50, the small in-town bus is something like $0.50
post #4 of 25
The only one of those I can answer is gas: running around $2/gal right now.

eggs about $2/doz

I buy fancy bakery bread(I'm a snob) and seldom buy milk cuz no one drinks it. So my bread costs about 4.50- 5 dollars for a pound. Can't palate the cheap stuff. Or if I go right to the source $6.50 for a 2-lb loaf.

Apples: about 99 to 1.29 lb.
Oranges 99c lb
Bananas 49-69 c lb unless I stop at Trader Joes and buy them for 19c lb!!!

Actually, I buy higher end stuff, so I end up spending over $100 week on groceries, including household stuff like TP and detergent. We hardly ever eat out. In fact - tonight I made baked salmon, salad, sweet potatoes and roasted cauliflower. Turkey burgers tomorrow. And I have a big pot of lentil soup in the fridge -also home made.
post #5 of 25
Quote:
Originally Posted by AddieBee View Post
The only one of those I can answer is gas: running around $2/gal right now.

eggs about $2/doz

I buy fancy bakery bread(I'm a snob) and seldom buy milk cuz no one drinks it. So my bread costs about 4.50- 5 dollars for a pound. Can't palate the cheap stuff. Or if I go right to the source $6.50 for a 2-lb loaf.

Apples: about 99 to 1.29 lb.
Oranges 99c lb
Bananas 49-69 c lb unless I stop at Trader Joes and buy them for 19c lb!!!

Actually, I buy higher end stuff, so I end up spending over $100 week on groceries, including household stuff like TP and detergent. We hardly ever eat out. In fact - tonight I made baked salmon, salad, sweet potatoes and roasted cauliflower. Turkey burgers tomorrow. And I have a big pot of lentil soup in the fridge -also home made.
OOoooohhh! Can I come to your house for dinner?
post #6 of 25
Bread $2.50-4.50, whole grain. I don't buy white bread. In fact, I usually make my own and only buy it when I've run out and it's on sale at the store.

Don't buy milk.

TP $8 for a 12-pack, on sale or with coupons.

Gas $1.93-$2.29 in my small town, $1.75-$1.89 close to my work 30 miles away.

No public transport.
post #7 of 25
How much are the following standard household items:

Bread: don't buy bread
Milk: don't buy milk
Toilet Paper: approx $5 for 6 mega rolls of my preferred brand
Gas: $1.65 per gallon
Bus Fare/Transit: never seen a 'city' bus around here...
Taxi: don't take them.
post #8 of 25
How much are the following standard household items:

Bread: ~25czk (~$1.25) Wheat/Rye
Milk: ~15-19czk (~.75-$1.00) per Liter (that's all I've seen here)
Toilet Paper: Basic ~15-20czk (~.75-$1.00) 4pk

Gas: ~23czk/L (~$1.10-1.20/L)
Bus Fare/Transit: 1 week 100czk (~$5) Month 550czk (~$27.50)

Taxi: IDK...use Metro & trams...all I need here.


Beer: Store: Good stuff: ~15-20czk/per 1/2 L Crap: ~ 6-12czk per 1/2 L
A good beer in a bar is about 30czk (~$1.50) per 1/2 L
~~~~Beer (Pivo) is REAL cheap here! People drink it like water!

Bottled Water: ~8-20czk per 1 1/2 L
post #9 of 25
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by AddieBee View Post
The only one of those I can answer is gas: running around $2/gal right now.

eggs about $2/doz

I buy fancy bakery bread(I'm a snob) and seldom buy milk cuz no one drinks it. So my bread costs about 4.50- 5 dollars for a pound. Can't palate the cheap stuff. Or if I go right to the source $6.50 for a 2-lb loaf.

Apples: about 99 to 1.29 lb.
Oranges 99c lb
Bananas 49-69 c lb unless I stop at Trader Joes and buy them for 19c lb!!!

Actually, I buy higher end stuff, so I end up spending over $100 week on groceries, including household stuff like TP and detergent. We hardly ever eat out. In fact - tonight I made baked salmon, salad, sweet potatoes and roasted cauliflower. Turkey burgers tomorrow. And I have a big pot of lentil soup in the fridge -also home made.
mmmm, I wanna come for dinner too

Eggs: lg doz. $1.99
Apples: same 0.99 - 1.29lb
Bananas: currently 0.69 (when in season can buy for 0.29-0.39)
post #10 of 25
Bread: Depending upon the brand, around $2.75 a loaf. I'm fussy about bread, and don't like the cheap stuff.

Milk: Around $4.00 a gallon - which wouldn't bother me too much b/c I don't drink a lot of milk and it would probably last me about a week, but my s/o drinks about a gallon a day.

Toilet Paper: Around $6.00 for a 12-pack, depending upon the brand.

Gas: Around $1.68 now I think.

Bus Fare/Transit/Taxi: Don't use public transportation.
post #11 of 25
Bread NZ$2 a loaf and US$1.04
Milk NZ$5 for 4L or US$2.51
Petrol it's NZ$1.63 a litre here
I'll also add it costs me NZ$9.50 or US$4.80 a DAY to get from school and back.
post #12 of 25
Bread: I have noticed the store brand white bread at 4 loafs for $5. That's one pound loafs. The large loafs of other brands run around $2.50. I rarely buy it.

Milk is $2.79 a gallon for regular store brand more than double that for organic. For some reason the big increase in milk prices didn't hit here.

Toilet paper: store brand 4 double rolls for $2.99 when on sale. It's on sale a lot and I always buy it when it is so I have never paid the regular price.

Gas is $1.84 today. The supermarket has a discount program on their gas pumps based on amount spent the month before. I usually get a 20 cent discount.

I don't know about bus or taxi fares.
post #13 of 25
Quote:
Originally Posted by Snake_Lady View Post
Another cost of living question. Feel free to add on any other items I tried to stick with the items that pretty much everyone may buy.

How much are the following standard household items:

Bread: $1.47 for white $1.69 for whole wheat
Milk: $4.29 per 4L
Toilet Paper: $4.99 per 24 roll of 2ply (no name brand) or 0.99 per 4pk.

Gas: 0.795 per Litre
Bus Fare/Transit: $2.50 (neighbouring city, my town does not have transit)

Taxi: $6 anywhere in town
Pretty close to that but we don't have a grocery store that sells cheaper stuff so we have to pay a little more. Gas went up today to .85 cents/L but it doesn't affect me because our car is diesel which is about .80 cents. We don't have buses here and I think the closest city that does is London (about 40 minutes away). Our taxi's are also $6 in town but I live in the country so it costs me $16 to get into town.
post #14 of 25
The cheapest generic (inedible) white loaf bread is $1.69 for a pound loaf. I buy a better brand for $2.79. I've seen upscale brands sell for up to $8 a loaf here.

TP: 24 pack of double rolls are $12.00 (Costco bulk)

Milk: don't buy it enough to know

Gas: $1.79 as of yesterday, regular unleaded

Bus: they don't run anywhere convenient for me so don't know.

Taxi: The last time I tried to take a taxi from the airport to home, they wanted $80 for a 40 mile trip, and that only got me 20 miles to my house - they wouldn't go any further. I declined and called a friend.
post #15 of 25
Hey - Goldycat and Snake_Lady - if you can get here, I will feed you!!! I love to cook! And bake! And entertain!

ETA: totally off topic, but my boyfriend has already called from Utah and the first thing he did was complain about the food at the hotel where his skiing group is staying. I said, so you're already missing my cooking, huh?
post #16 of 25
Bread: $3.70-$5
Milk: $4-$6 4lt (about a gallon)
Toilet Paper: $4-$6 for a 6pk

Gas: About $5/gallon

Bus Fare/Transit: $2.20-$4.80 single trip depending on time of day, or $8 for a day trip. 10 pass ticket $27.80

Taxi: No idea
post #17 of 25
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by missymotus View Post
Bread: $3.70-$5
Milk: $4-$6 4lt (about a gallon)
Toilet Paper: $4-$6 for a 6pk

Gas: About $5/gallon

Bus Fare/Transit: $2.20-$4.80 single trip depending on time of day, or $8 for a day trip. 10 pass ticket $27.80

Taxi: No idea

Is that for "fancy" bread and "fancy" toilet paper?

Quote:
Originally Posted by AddieBee View Post
Hey - Goldycat and Snake_Lady - if you can get here, I will feed you!!! I love to cook! And bake! And entertain!

ETA: totally off topic, but my boyfriend has already called from Utah and the first thing he did was complain about the food at the hotel where his skiing group is staying. I said, so you're already missing my cooking, huh?
Michigan isn't that far. I just need to get a passport LOL
post #18 of 25
Quote:
Originally Posted by Snake_Lady View Post

Is that for "fancy" bread and "fancy" toilet paper?
When I was in Victoria in November the prices were WAY cheaper then that! Which state do you live in?
post #19 of 25
Well the bread prices at the place I work at ranges from $3.50-$5.50 for a 28 oz loaf, but free for me!!
Milk-we buy skim and store brand at the cheapest grocery store is about $2.30/gallon (its Wisconsin after all!). A pint of half&half for coffee is 85 cents.

Butter -store brand ranges from $1.69-$1.99/pound

T.P.-I buy at Target when on sale and really don't know price

Gas-ysterday was $1.94/gallon though someone saw it for $1.89

The small community I live near has no public transport. Taxi's non-existant too.
post #20 of 25
Bread is about $1.50 for white, $1.70 for wheat.

Milk: I know it's $3.99/gal at CVS. But I dont buy milk, so I only know because of the sign advertising it there.

Toilet paper: About $5-6 for a 12 pack. We're going to be buying it in bulk at Sam's club when the in-laws take us this weekend (they're buying us stuff for our house as a late Xmas gift)

Gas is $1.78/gal this morning.
Dont know how much bus fare or taxis are, as I drive myself.
post #21 of 25
Bread here is ~ $2.25

Milk is ~ $4, though I buy the organic stuff that lasts for 6-8 weeks and it's closer to $7.

Gas is around $1.65 right now.

Our bus system costs $1.50 per ride, but they've got special programs that let anyone over 65 ride free, and everyone can ride free on days with poor air quality.

Taxi would completely depend on where you're going. I think it's a $5 minimum, but my city is very spread out so you could probably rack up a $30-40 fare pretty easily.
post #22 of 25
bread: $1.99- $3.28 per loaf. Recently switched to the $1.99/loaf whole grain, no high-fructose corn syrup brand. The $3 was going up and up...
gas: $1.94/gal last time I looked.
milk: kemps select $1.89/ half gallon (for DH)
soy milk: about $3/half gallon (for me)
post #23 of 25
Quote:
Originally Posted by WellingtonCats View Post
When I was in Victoria in November the prices were WAY cheaper then that! Which state do you live in?
SA, 2nd highest for cost of living.
post #24 of 25
I live in Metro Atlanta. These are for regular grocery stores - Kroger/Publix/Walmart - you can get better prices by going to Aldi or one of the wholesale warehouses.

Milk: $4.25
Whole Wheat Bread: $3
Coffee Cream & Half & Half: $3.50
Eggs: $2-2.50
TP: $8 for 6 Double Rolls (I use premium TP)

Gas: $1.899 this morning
MARTA (Bus/Train): $3.50 one way but it doesn't go many places so most people drive.
Taxi: ??? I don't use them!
post #25 of 25
Bread: Haven't paid less than $3.50 for a loaf in ages for the grainy stuff
Milk: $2.59 half gallon/$4 for organic half gallon
TP: 12 dbl rolls name brand - $5-6 (on sale with coupon only; unk what it costs full price)

Gas: $1.79 right now I think (has been changing frequently lately)
Metro system: $1.60 one way/$3.50 day pass
Taxi: Hmm...not sure? Last time I took one it cost $20 + tip to go 6-7 miles thru town maybe
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: The Cat Lounge
TheCatSite.com › Forums › General Forums › The Cat Lounge › Curious: Cost of Living where you are (grocery/gas)