TheCatSite.com › Forums › General Forums › The Cat Lounge › how much do groceries cost in your area?
New Posts  All Forums:Forum Nav:

how much do groceries cost in your area? - Page 2

post #31 of 46
Unfortuantly food here has gone up too... enough for me to swollow my pride and have to apply for food stamps. The most embarresing thing ever. The lady looked at me and said you know you're having a rough time when you look worse than you drivers license. It was miserable and I hope everything goes back down!! I was certain I wouldn't qualify, turns out I more than qualify, and got medicaid on the kids too, because we pay over 500$ a month in insurance! Of course we're keeping the insurance, but we wont have to pay as much for Dr. visits and that'll help. Its over 4 bucks for a single loaf of bread! $5 for a gallon of milk, $18 for a can of forumula that lasts one week! My 20 month old has to have formula because he's lactose intolerant, the dr thinks he'll grow out of it though because Jacob did the same thing, but his went away sooner than this! I guess times are tough for everyone...
post #32 of 46
Quote:
Originally Posted by glitch View Post
Unfortuantly food here has gone up too... enough for me to swollow my pride and have to apply for food stamps. The most embarresing thing ever. The lady looked at me and said you know you're having a rough time when you look worse than you drivers license. It was miserable and I hope everything goes back down!! I was certain I wouldn't qualify, turns out I more than qualify, and got medicaid on the kids too, because we pay over 500$ a month in insurance! Of course we're keeping the insurance, but we wont have to pay as much for Dr. visits and that'll help. Its over 4 bucks for a single loaf of bread! $5 for a gallon of milk, $18 for a can of forumula that lasts one week! My 20 month old has to have formula because he's lactose intolerant, the dr thinks he'll grow out of it though because Jacob did the same thing, but his went away sooner than this! I guess times are tough for everyone...
Don't feel bad about doing this. You're a mom who does what is needed for her kids My mom raised us on them. We wouldn't have eaten otherwise. We turned out good
post #33 of 46
Quote:
Originally Posted by Natalie_ca View Post
You pay tax on actual food products?

The only thing we pay tax on here are fast food items from the deli, and non grocery items such as cleaning supplies, pet supplies, toiletries etc. And if you buy less than 6 dinner rolls or pastries, you are taxed.

Our tax is 7% PST and 6% GST, so 13%.
Yup, even food and it's still 9.25%. They tax everything here It totally stinks!
post #34 of 46
Quote:
Originally Posted by Bonnie1965 View Post
Don't feel bad about doing this. You're a mom who does what is needed for her kids My mom raised us on them. We wouldn't have eaten otherwise. We turned out good
Yeah, I was raised on them too, I just figured I wouldn't have to use them, and now I do! Its better to swollow my pride and make sure the kids are fed!!

I hate taxes, we have them here too! pain in the butt!
post #35 of 46
Quote:
Originally Posted by abnihon View Post
I live in Manhattan and just got back from the store where I paid $5.29 for a gallon of milk, $5.99 for a regular box of cereal, and $6.99 for a larger box.
Ridiculous!!!

I get so angry every time I go to the store. Makes me want to move to the country.....
Those prices are consistent with what we pay in my area.

Quote:
Originally Posted by Natalie_ca View Post
You pay tax on actual food products?

The only thing we pay tax on here are fast food items from the deli, and non grocery items such as cleaning supplies, pet supplies, toiletries etc. And if you buy less than 6 dinner rolls or pastries, you are taxed.

Our tax is 7% PST and 6% GST, so 13%.
In Ontario the GST was lowered to 5% on January 1st, 2008 - not much but better than nothing.

I used to live in a lower quality area while my first husband was going to university and I worked to support us both. I saved money by buying lower priced cuts of meat and cooking at home rather than eating out. We didn't buy junk food or chips or salsa or that sort of thing because we couldn't afford it. I would see some folks in the grocery store where I shopped who I knew were on welfare and their shopping carts were filled with potato chips, soda pop, popcorn, store-bought cookies, etc. I would bet their basket of "groceries" would be gone within 2 days and they would be forced to go to a food bank.

It's easy to save money by cooking at home and cutting back on snack foods. Buying pre-packaged and frozen foods is really expensive as well and instead of buying processed cheese sticks why not buy real cheese and making cheese fingers for kiddies' lunches. Those are the types of things that will save money.
post #36 of 46
My grocery is dirt-cheap... my last grocery bill was 37$ for 5 boxes of morningstar farms stuff, a package of provolone, a package of string cheese, english muffins, french onion dip, goldfish crackers, a bag of chips, and a 12-pack of beer.

Don't be too worried by that shopping list. I have to walk to and from and I do shifts of "types" so like my next trip I did produce and milk and such...

I really haven't noticed a rise in prices. Maybe it's because I only feed myself, but I think my grocery prices haven't gone up much. I think it's because I live in a very urban-poor neighborhood, I'd say half the customers are paying for their groceries with public assistance. Everyone living in the suburbs seems to be complaining the worst (although manhattan would be the opposite of that...) but then again, that's the least cost-effective place to live, so.
post #37 of 46
Manhattan grocery prices are insane. I moved from Manhattan to North Jersey 15 years ago. The first I went grocery shopping in Jersey I thought the cashier made a mistake on the prices.
post #38 of 46
I have a friend that gets help from the state for food, she has 5 kids, her DH doesn't work and she works at a fast food resteraunt, they get over 1200 dollars every month for food, and she puts chocolate syrup into formula for the baby!! Yeah, thats healthy!!! I just got a little help, but nothing like she gets!! I try not to do convienence foods except for in the morning! Cereal is costly, but morning time is hard when you have 6 people to get organized!! That old friend I have, when her son was 2, he weighed 40lbs!! He's still a big boy too, probably all the potato chips and chocolate flavored formula!!
post #39 of 46
they cost too much.
post #40 of 46
Quote:
Originally Posted by glitch View Post
they get over 1200 dollars every month for food, and she puts chocolate syrup into formula for the baby!
Why would she do this?
post #41 of 46
I don't think prices are here are too bad. I just spent $32 at the grocery store, and this is what I got:

Bag of apples: $2.50
5 yogurts: $.60 each
2 pkgs Skinny Cow ice cream: $2.99 each
Large dozen eggs: $1.79
Butter: $1.79
2 boxes oatmeal: $1.50 each
4 bottles apple juice: $1.50 each

I haven't noticed a price change at all really. Gas keeps rising though, it's up to $3.15 here.
post #42 of 46
Quote:
Originally Posted by yam102284 View Post
I don't think prices are here are too bad. I just spent $32 at the grocery store, and this is what I got:

Bag of apples: $2.50
5 yogurts: $.60 each
2 pkgs Skinny Cow ice cream: $2.99 each
Large dozen eggs: $1.79
Butter: $1.79
2 boxes oatmeal: $1.50 each
4 bottles apple juice: $1.50 each

I haven't noticed a price change at all really. Gas keeps rising though, it's up to $3.15 here.
I want to move to where you live.
That would have been cheap around here - even before any hikes.
post #43 of 46
Quote:
Originally Posted by CDubbie View Post
I want to move to where you live.
That would have been cheap around here - even before any hikes.
Haha. That's the "cheap" store around here, besides the Super Walmart. It does have really good prices, and it doesn't make you swipe a keytag to get the specials either.
post #44 of 46
Quote:
Originally Posted by Yosemite View Post
It's easy to save money by cooking at home and cutting back on snack foods. Buying pre-packaged and frozen foods is really expensive as well
I agree, cooking meals at home is much cheaper. I cook up larger batches and freeze so I always have quick meals on hand.

Also using vinegar, baking soda etc. for cleaning is much cheaper (and healthier) than using expensive chemicals.
post #45 of 46
Hubby and I stopped tonight at Kroger and spent $45

We bought 3 packages of chicken (I'd say 6 or 7 pounds total), two new york strip steaks, grapes, waffles, 6-pack adult beverages, a gallon of milk, a pound of turkey lunch meat, a half a pound of provolone, two boxes of lean pockets and a loaf of bread.

I'd say a month we spend about $250 on groceries--the biggest cost being milk--hubby and I both love milk and go through easily 3 gallons a week.

If you factor in cat food and litter it currently adds next to nothing. We use a 35 bucket of cat litter every 6-8 weeks. And we still have 3 free 4lb bag coupons for nutro cat food. Which will last us 3 months I'd say.

Leslie
post #46 of 46
Quote:
Originally Posted by cococat View Post
Why would she do this?
Cuz she's a moron!! She's a terrible mother, which is why we dont associate together anymore!
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: The Cat Lounge
TheCatSite.com › Forums › General Forums › The Cat Lounge › how much do groceries cost in your area?